demagogue

„Ak chcete vybudovať veľký podnik, vybudujte najskôr seba.“

Tomáš Baťa

Vzdelávajte sa a pracujte na sebe za akýchkoľvek okolností. Tak, ako Tomáš Baťa. Nechajte sa inšpirovať knihou o tomto geniálnom podnikateľovi svojej doby.

„Ak chcete vybudovať veľký podnik, vybudujte najskôr seba,“ odporúčal Tomáš Baťa študentom na Vysokej škole technickej v Prahe, už v roku 1927 (Cekota, 2016, s. 254). Nie je to ľahké, ale stojí to za to. Táto rada sa dá pokojne aplikovať aj v iných oblastiach života ako je podnikanie.

Cesta k spokojnému životu

Tomáš Baťa sa netajil tým, že miloval život. Svojím konaním dokazoval, že miloval nie len ten svoj.

Záležalo mu na celej spoločnosti, jej problémy vnímal a riešil komplexne. Kritizoval násilie a tvrdil, že násilím sa nedá dosiahnuť ľudské šťastie. Vedel, že násilie čerpá energiu z podnecovaného hnevu a nenávisti obyčajných ľudí. Veril, že cesta z chudoby k lepšiemu životu vedie jedine cez rozum, pevnú vôľu a usilovnú prácu spolu s túžbou po slobode.

Vzdelávajte sa, aby vám nikto neprešiel cez rozum a nevzal slobodu

Rovnaký názor zastávali aj ľudia, s ktorými Tomáš Baťa spolupracoval. Príkladom je nasledujúci text z knihy s názvom Geniálny podnikateľ Tomáš Baťa a zároveň silný výrok jedného z jeho najbližších kolegov, Antonína Cekotu (2016, s.254), autora knihy.

„Ako je možné vysvetliť, prečo obrovské množstvo ľudí, ktorí absolvovali v mladosti povinnú školskú výchovu, dokáže síce čítať, ale nerozumie tomu, čo číta; dokáže zoradiť písmená do slov, ale nevie písať; pozná číslice, ale nevie počítať a je neschopné pochopiť zmysel a význam čísiel?

Do akej miery zavinila táto moderná negramotnosť ľudových más ich ovládnutie a ovládanie demagógmi a diktátormi? Do akej miery poplietla ľuďom hlavy očakávaním niečoho za nič, oslabením osobného úsilia, vôle k osobnej slobode a k úsiliu o spoločenskú, národnú a štátnu slobodu? Prečo uprostred vynikajúcej technickej civilizácie je toľko ľudí osobne bezradných? Je povinné oficiálne školské vzdelanie súčasnej západnej civilizácie skutočným vzdelaním?“ 

Kto je Antonín Cekota?

Antonín Cekota bol dvorný redaktor obuvníckej firmy Baťa. Na začiatku svojej profesijnej kariéry v nej sám pracoval ako obuvník. Po roku 1939 sa stal emigrantom pre trpkú skúsenosť s gestapom. Dôvodom vypočúvania boli jeho protifašistické články a karikatúry.

Cekotovi sa podarilo napísať a vydať knihu s inšpiratívnym príbehom o Tomášovi Baťovi, nadčasovo rozmýšľajúcom mužovi z chudobného kraja rakúsko – uhorskej monarchie. Opísal fascinujúci príbeh o obyčajnom človeku z chudobnej rodiny, ktorý nadviazal na tradície, ale zároveň inovoval, neustále sa vzdelával, nepestoval v sebe nenávisť voči ostatným, ale riešil ich problémy, pomáhal a slúžil im.

Nájdite inšpiráciu

Tomáš Baťa napriek tomu alebo vďaka tomu, že pochádzal z chudobných pomerov, vybudoval kvalitný podnikateľský koncept, z ktorého prosperovala široká spoločnosť. Jeho životný príbeh môže poslúžiť ako inšpirácia všetkým. Najviac tým, ktorí túžia po lepšom živote alebo sú sklamaní, znechutení, rezignovaní, nahnevaní.

Kristína

Zdroj obrázka: Pixabay, John Hain